Po wypadku, wielu kierowców staje przed wyborem: naprawić auto z ubezpieczenia i stracić wszystkie zniżki, czy może dokonać naprawy na własną rękę? Okazuje się, że większość kierowców decyduje się jednak na naprawę powstałych szkód ze swojej polisy OC i AC.
Kiedy właściciele decydują się na naprawę na własny rachunek?
Na naprawę z własnej kieszeni zwykle decydują się kierowcy, których auto ma jedynie drobne uszkodzenia. Nie poniosą oni zbyt dużych kosztów i dzięki temu utrzymają swoje zniżki. Zwykle tyczy się to napraw blacharskich, na które przeciętny kierowca nie wyda więcej niż tysiąc złotych. Czasem jednak możemy nie dysponować odpowiednimi środkami i decydujemy się na naprawę z ubezpieczenia. Wtedy niezbędne części znajdziemy z pomocą wyszukiwarki VIN.
Naprawa auta z ubezpieczenia
Większość kierowców decyduje się jednak na naprawę swojego pojazdu z ubezpieczenia. Przyczyn może być dużo – auto jest jeszcze na gwarancji, nie dysponujemy w danym momencie wymaganymi środkami czy zwyczajnie lepiej opłaca się skorzystać z ubezpieczenia, mimo iż utraci się dotychczasowe zniżki.
Warianty naprawy auta z ubezpieczenia
Odszkodowanie za uszkodzony w wypadku samochód może być wypłacone w dwóch wariantach – bezgotówkowym lub gotówkowym. W przypadku rozliczenia gotówkowego ubezpieczenie wypłacane jest na podstawie kosztorysu planowanych napraw. W przypadku rozliczenia bezgotówkowego, warsztat rozlicza się z ubezpieczycielem.
Rozliczenie gotówkowe
Na rozliczenie gotówkowe decydują się z pewnością kierowcy, którym zależy na czasie. Zwykle czas likwidacji szkody w przypadku rozliczenia bezgotówkowego wynosi od 3 do 7 dni. Dodatkowo, gdy zdecydujemy się na rozliczenie gotówkowe, w przypadku sporu z ubezpieczycielem po wypłacie odszkodowania wyliczonego metodą kosztorysową, wciąż możemy dochodzić swoich praw.
Rozliczenie bezgotówkowe
Rozliczenie bezgotówkowe jest niezwykle wygodną formą dla kierowcy. Wystarczy, ze znajdzie on warsztat, który ma umowę z ubezpieczycielem. Największą zaletą tej formy jest fakt, że właściciel auta nie angażuje własnej gotówki, a w większości przypadków nie musi się również martwić czy kwota obliczona przez ubezpieczyciela pokryje koszty naprawy. Szczególnie, gdy odszkodowanie jest wypłacane z polisy sprawcy. Gorzej, gdy korzystamy z własnego autocasco. Wtedy trzeba uważać, ponieważ ustalone odszkodowanie może nie wystarczyć na naprawę w każdym warsztacie.
Co wybrać – rozliczenie bezgotówkowe czy gotówkowe?
Wybór formy rozliczenia z ubezpieczycielem zależeć będzie głównie od wieku pojazdu. W przypadku gdy jest to nowy pojazd, maksymalnie pięcioletni, a naprawy dokonujemy z ubezpieczenia sprawcy, lepszym wyborem będzie bezgotówkowa forma likwidacji szkody. Natomiast im starszy jest pojazd warto zastanowić się nad skorzystaniem z bezgotówkowej formy. Można wtedy skorzystać z solidnych zamienników oraz warsztatu niezależnego. Jednak przed decyzją gdzie i na jakich zasadach będziemy naprawiać swój pojazd warto porównać ceny w kilku serwisach. Zawsze można również poprosić o pomoc w wyborze likwidatora z towarzystwa ubezpieczeniowego.
Polecamy: https://www.daktela.com/pl/e-sklepy/