Ceny i rodzaje paliw

ropa-wydobycie

Ceny paliw już od coraz dłuższego czasu sieją wręcz prawdziwą zgrozę pośród wielu kierowców posiadających auto i jeżdżących po ternie naszego kraju jak i całej Europy. Aby pojechać w daleką podróż, aktualnie trzeba wyłożyć dość dużo pieniędzy już w samo paliwo, niezależnie od tego, jakiego rodzaju on będzie.

Benzyna

Współcześnie oferowane samochody działają z wykorzystaniem różnego rodzaju paliwa. Najbardziej popularnym jest bez wątpienia benzyna znajdująca szerokie zastosowanie w silnikach spalinowych. Jest ona stosunkowo tania, aczkolwiek powoduje spore zanieczyszczenie środowiska, a poza tym środek ten wymaga dużego oczyszczania, co powoduje, że nie na każdej stacji paliw znajdziemy dobrej jakości, dobrze oczyszczoną benzynę. Mimo wszystko ze względu na cenę oraz ilość samochodów, które działają na tej substancji, benzyna wciąż jest najczęściej wykorzystywanym i najbardziej powszechnym paliwem.

Gaz LPG

Znacznie tańszy od benzyny jest bez wątpienia gaz LPG. Aby korzystać z tego rodzaju środka napędowego, należy posiadać właściwie przystosowane auto na gaz. Oczywiście każdy samochód teraz można przerobić z benzyny na gaz i sporo osób się na to decyduje, ze względu na korzyści finansowe. Chociaż gaz stanowi drugi z najpopularniejszych środków napędowych, wykorzystywanych w samochodach, trzeba pamiętać, że może on znacznie ukrócić żywotność silnika.

Biopaliwa

Ze względu na panujący aktualnie trend ekologiczny, coraz więcej osób decyduje się na coraz popularniejsze i szerzej stosowane biopaliwa. Są one dostępne zarówno w postaci ciekłej, jak i gazowej. Wyróżniają się tym, że produkowane są ze środków ekologicznych, na przykład surowy i przetworzony olej roślinny (tak zwany biodiesel), alkohole, lub biogaz, który można wykorzystać w zastępstwie gazu LPG, co jest bez wątpienia bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Chociaż korzystanie z ekologicznych paliw na pewno jest znacznie korzystniejsze zarówno dla środowiska, jak i dla kondycji silnika samochodu, to jednak środki te są wciąż bardzo drogie a co za tym idzie mało popularne pośród kierowców w naszym kraju. Kto wie, być może w przyszłości ceny tych paliw zmaleją, choć istnieje na to bardzo mała szansa.

Ludzie bardzo często korzystają z samochodów, a każdy z pewnością największą uwagę zwraca na cenę paliwa, które szybko się zużywa i trzeba je regularnie tankować po to by móc bez problemu korzystać ze swojego samochodu. Dlatego też właśnie najpopularniejsze są paliwa najtańsze, i to się raczej jeszcze przez długi czas nie zmieni.

Oczywiście dużo w zakresie paliw może zmienić się po większym upowszechnieniu się aut elektrycznych. Do tej pory były one dość drogie, natomiast rozwój tej technologii sprawił, że coraz więcej jest zapowiedzi samochodów elektrycznych w cenie zwykłego sedana. Co więcej, często są dopłaty rządowe na zakup takiego pojazdu a samo tankowanie jest darmowe. Oczywiście za granicą :). Mamy jednak nadzieję, że dość szybko i u nas się upowszechni ten kierunek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *